Wentylowanie mieszkań. Rekuperatory i klimatyzatory

O wentylacji można by mówić i pisać w nieskończoność… W mieszkaniach mamy dwa podstawowe rodzaje wentylacji: tzw. wentylację naturalną, czyli wentylację grawitacyjną oraz wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną działającą poprzez urządzenia klimatyzacyjne i rekuperatory. Jednak po kolei…

Wentylacja grawitacyjna polega na usuwaniu zużytego powietrza przy pomocy specjalnych kanałów. Wentylacja tak będzie jednak odbywać się w mieszkaniach tylko po spełnieniu określonych warunków.

Po pierwsze, temperatura wewnątrz budynku powinna być wyższa niż na zewnątrz. Po drugie, na zewnątrz powinna panować lekko wietrzna pogoda. Po trzecie, stolarka okienna i drzwiowa musi być lekko nieszczelna, aby świeże powietrze z zewnątrz mogło być nawiewane. Po czwarte zaś, kanały wentylacyjne w dachu powinny być odpowiednio zaprojektowane, aby wydmuchiwane powietrze nie mogło być wdmuchiwane przez wiatr z powrotem do pomieszczeń (podważałoby to sens wentylacji).

Jak z powyższego wynika, wentylacja grawitacyjna jest zupełnie niepraktyczna i z tego też względu rzadko wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Dziś góruje nad nią system klimatyzatorów i rekuperatorów, który skutecznie wentyluje pomieszczenia i zapewnia stały dostęp czystego i świeżego powietrza.

Wyobraźmy sobie tylko taką sytuację, że w lecie chcielibyśmy przy pomocy wentylacji grawitacyjnej wywietrzyć mieszkanie. Jeżeli na zewnątrz nie będzie wiatru, nie mamy żadnych szans! Tymczasem, z zastosowaniem klimatyzatorów i rekuperatorów będzie to całkiem proste, gdyż urządzenia te zapewniają stabilną w czasie wymianę powietrza, odciętą od wpływu działania czynników atmosferycznych.

Porównując zatem wentylację grawitacyjną i mechaniczną i chcąc polecić tylko jeden jej rodzaj do wentylowania mieszkań, zdecydowanie trzeba polecić ten drugi.

admin